Do czego mielibyśmy potrzebować Rosjan
Do czego mielibyśmy potrzebować Rosjan
Zamieszaliście trochę, składając ofertę kupna Rafinerii Gdańskiej. Nawet po kupnie Slovnaftu, MOL nie sprawiał wrażenia aż tak ekspansywnej firmy.
WĘGIERSKI ORLEN
Magyar Olaj es Gazipari (MOL) ma na Węgrzech trzy rafinerie. Powstał w wyniku fuzji 9 mniejszych spółek na początku lat 90. Wartość jego akcji ocenia się na 2,6 mld USD. Jest właścicielem 447 stacji benzynowych, 57 z nich mieści się poza Węgrami. Ropę importuje głównie z Rosji. Większość udziałów w MOL posiadają fundusze inwestycyjne (przede wszystkim z USA). Żaden z nich jednak nie ma większego pakietu akcji, niż 5 proc. W obrocie na giełdzie jest 13-14 proc akcji. Pracownicy mają 1,2 proc. udziałów. Ok. 25 proc. akcji ma państwo, ale zmierza je sprzedać zachowując jednak tzw. złotą akcję, gwarantującą miejsce w radzie nadzorczej.
W słowackim Slovnafcie MOL ma 36,2 proc akcji. Ten udział ma być zwiększony. Wspólnie MOL i Slovnaft przerabiają 330 tys. baryłek ropy dziennie.
ZOLTAN ALDOTT: Nie powinno to być tak zaskakujące. Strategię ekspansji zaczęliśmy budować jeszcze w 1999 r. Zaczęliśmy od ustabilizowania pozycji MOL na rynku węgierskim, gdzie mieliśmy ogromną konkurencję. Po otwarciu granic...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta