Konkurencja w Wierzbie
Konkurencja w Wierzbie
Grzegorz Winiarek i jego żona Teresa w Wierzbie
FOT. PIOTR PŁACZKOWSKI
IWONA TRUSEWICZ
Kiedy przed ćwierćwiekiem młody warszawski księgarz Grzegorz Winiarek obejmował ośrodek Polskiej Akademii Nauk w Wierzbie pod Mikołajkami, było tam kilka ruder, gnojowisko z odpadków w jeziorze i resztki dawnej wsi.
Dzisiejsza Wierzba to: nowoczesne centrum konferencyjno-hotelowe, kilka pensjonatów, port jachtowy z zapleczem, miejsce do konnej jazdy. Wszystko starannie wybudowane w tradycji mazurskiej architektury, zadbane i wypielęgnowane.
Akademia inwestuje
Grzegorzowi Winiarkowi udało się przekonać władze PAN do zainwestowania w Wierzbę, pięknie położoną na leśnym cyplu nad jeziorem Bełdany. Od 1990 r. akademia przeznaczyła na ośrodek i budowę centrum konferencyjnego w Domu Pracy Twórczej około 11 mln zł. Powstał ośrodek na europejskim poziomie: pięć sal konferencyjnych (największa dla 240 osób), restauracja, stylowe pokoje hotelowe, letni grill, pensjonaty.
Port jachtowy w Wierzbie miał już na początku lat 90., jako pierwszy na Mazurach, eleganckie sanitariaty dla wodniaków. Rozwaloną oborę odbudowano...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta