Europejski, chociaż nadal narodowy
Europejski, chociaż nadal narodowy
RYS. JÓZEF KACZMARCZYK
RYSZARD TUPIN
Czy rządowe projekty nowelizujące ustawy o Narodowym Banku Polskim oraz prawo bankowe należycie koordynują równowagę między interesem narodowym a udziałem NBP w systemie wspólnej polityki monetarnej?
Członkostwo we Wspólnocie Europejskiej włączy nasz bank centralny do Europejskiego Systemu Banków Centralnych (ESBC), na który zgodnie z art. 106 ¤ 1 traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską (traktat) składają się: Europejski Bank Centralny (EBC) i banki centralne państw członkowskich (krajowe banki centralne). Zgodnie z art. 109 (108) traktatu każde państwo członkowskie musi zapewnić najpóźniej z datą ustanowienia ESBC zgodność swojego ustawodawstwa krajowego, w tym statutu banku centralnego, z traktatem i Statutem ESBC. Wejście NBP w skład ESBC nie wyodrębni jednak go z systemu gospodarczego kraju, nie nada mu też cech ponadnarodowych. NBP musi mieć jedynie zapewnioną autonomię w systemie krajowym, umożliwiającą współdziałanie z EBC w prowadzeniu polityki monetarnej, uregulowanej postanowieniami traktatu, Statutu ESBC i innymi aktami prawa unijnego.
Zgodnie z art. 14 ust. 4 Statutu ESBC narodowe banki centralne mogą wykonywać nie tylko funkcje monetarne, ale...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta