Pytania do Trybunału Konstytucyjnego
Pytania do Trybunału Konstytucyjnego
Niedawno odbyło się kolejne Zgromadzenie Ogólne Sędziów Trybunału Konstytucyjnego, w którym uczestniczyli najwyżsi przedstawiciele władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej. Prezes Trybunału przedstawił sprawozdanie z jego działalności w 2000 r.
Z zadowoleniem należy przyjąć, że Trybunał wciąż się interesuje procedurą kontroli konkretnej na wniosek sądów. W orzecznictwie wyrażono pogląd, że do sądu występującego z pytaniem prawnym nie można w pełni stosować konsekwencji i sankcji niestawiennictwa jak do wnioskodawcy. Ten kierunek wykładni przepisów ustawy o Trybunale Konstytucyjnym (dalej: ustawa) znalazł najpełniejszy wyraz w wyroku Trybunału z 17 maja 1999 r. (P6/98, OTK 1999, nr 4, poz. 76). Dawałem kiedyś wyraz przekonaniu, że taka wykładnia zachęci sądy do kierowania pytań prawnych do Trybunału i że ta instytucja, tak istotna i ważna, będzie lepiej wykorzystywana. Sprawozdanie prezesa Trybunału zdaje się to potwierdzać (w 2000 r. sądy skierowały do Trybunału 15 pytań...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta