Grunty duże i małe
Grunty duże i małe
Użytki rolne zajmują w Polsce około 18,4 mln ha, co stanowi 59 proc. ogólnej powierzchni kraju. W tym grunty orne to 14,1 mln ha, łąki - 2,381 mln ha, pastwiska - 1,705 mln ha i sady - 314 tys. ha.
Na jednego mieszkańca przypada u nas 0,48 ha użytkowanej rolniczo ziemi, czyli mniej więcej tyle, ile we Francji i w Danii, a znacznie więcej niż np. w Holandii, Belgii lub w Niemczech. W 1946 r. na statystycznego Polaka przypadało prawie dwa razy więcej: 0,86 ha użytków rolnych. Wynikało to ze znacznie mniejszej wówczas liczby ludności Polski (23,6 mln osób) oraz z większej wtedy ogólnej powierzchni użytków rolnych (20,4 mln ha). W ciągu ponad 50 lat z użytkowania rolniczego wyłączono w Polsce około 2 mln ha gruntów.
Użytki rolne w Polsce są przeważnie gorszej jakości niż w większości krajów Unii Europejskiej. W I klasie bonitacyjnej mamy zaledwie 0,4 proc. gleb, do klasy II zalicza się 2,9 proc. gleb, w klasie III znajduje się 22,3 proc. ogółu użytków rolnych. Największą powierzchnię - 39,8 proc. ogółu - zajmują w Polsce gleby IV klasy bonitacyjnej. 22,3 proc. gleb zalicza się do klasy V (w krajach Unii Europejskiej gleby tej klasy przeważnie nie są uprawiane), 11,9 proc. ogółu użytków rolnych (około 2,2 mln...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta