Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Historia nie może być opisem choroby

09 kwietnia 2001 | Publicystyka, Opinie | EK
źródło: Nieznane

Z profesorem JANUSZEM TAZBIREM rozmawia Ewa K. Czaczkowska

Historia nie może być opisem choroby

FOT. ANDRZEJ WIKTOR

Rz: W porównaniu z innymi narodami nie jesteśmy ani potęgą ekonomiczną, ani technologiczną, nie możemy poszczycić się zbyt wieloma osiągnięciami zmieniającymi dzieje cywilizacji, ani dużym wkładem w kulturę europejską. Swą dumę wciąż opieramy na historii, w której szukamy potwierdzenia naszej wyjątkowości. Jednak ostatnio coraz więcej mamy z tym kłopotów.

PROFESOR JANUSZ TAZBIR: - Im naród jest bardziej nieszczęśliwy, tym chętniej wraca do przeszłości. W niej znajduje wytłumaczenie obecnych klęsk, pokrzepienie, że były czasy, w których się go bano. Podobnie nieszczęśliwe rodziny wspominają wielkość swoich przodków. Narody szczęśliwe nie muszą odwoływać się do przeszłości.

Czy zatem historia bardziej niż w przypadku innych narodów kształtowała naszą świadomość narodową?

Oczywiście, znacznie bardziej. Historia była dla Polaków historycznym kostiumem. W nim to były toczone jak najbardziej aktualne spory. W kolejną rocznicę śmierci św. Stanisława "Trybuna Ludu" napisała o nim zdrajca, a "Tygodnik Powszechny", że był męczennikiem. Zazdrościłem jednym i drugim, bo my, historycy, nie wiemy, jak naprawdę było. Historia była też wekslem,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2286

Spis treści
Zamów abonament