Klucze konstytucyjnej aksjologii
Klucze konstytucyjnej aksjologii
Każda konstytucja ma swoje zasady-klucze, wyrażające podstawowe wartości, do których sąd konstytucyjny najczęściej nawiązuje, i będące jednocześnie najbardziej charakterystycznym wyrazem przyjętej aksjologii konstytucyjnej.
W Polsce od uchwalenia tzw. małej konstytucji bez wątpienia jest to zasada demokratycznego państwa prawa. Art. 1 małej konstytucji umożliwił wprowadzenie do naszego porządku konstytucyjnego wielu innych zasad i wartości, które nie były bezpośrednio wyrażane w przepisach konstytucyjnych. To w nim odnaleziono takie zasady jak: prawo do sądu, ochrona praw nabytych, zasada zaufania do państwa i stanowionego przezeń prawa, prawo do prywatności, zakaz wstecznego działania prawa, prawo do ochrony życia prywatnego. Dzisiaj art. 2 nowej konstytucji, wyrażający tę samą treść normatywną, stracił nieco na atrakcyjności jako samodzielny wzorzec, ponieważ normy konstytucyjne są bardziej rozbudowane i wyrażają wprost wartości poszukiwane w dawnym art. 1. Nie znaczy to jednak, że art. 2 stał się ozdobnikiem.
Niedawno, bo 21 marca, TK wydał wyrok w sprawie ustawy - Prawo własności przemysłowej (K. 24/2000), w którym podstawą rozstrzygnięcia o niekonstytucyjności przepisu stał się właśnie art. 2 konstytucji. Jego naruszenie wynikało z naruszenia zasady przyzwoitej legislacji, a...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta