Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Klauzule generalne uelastyczniają stosowanie prawa

12 kwietnia 2001 | Prawo | LL

Ważny wyrok Trybunału Konstytucyjnego

Klauzule generalne uelastyczniają stosowanie prawa

LESZEK LESZCZYŃSKI

Przewidywalność stosowania art. 5 kodeksu cywilnego jest warunkiem jego konstytucyjności.

Trybunał Konstytucyjny 17 października 2000 r. wydał bardzo ważny wyrok (SK 5/99) dotyczący konstytucyjności art. 5 kodeksu cywilnego, zawierającego klauzule odsyłające "zasad współżycia społecznego" oraz "społeczno-gospodarczego przeznaczenia prawa". Czynienie ze swego prawa użytku niezgodnie z tymi klauzulami jest nadużyciem nie korzystającym z ochrony prawnej.

Kanwą ustaleń TK była skarga konstytucyjna, której przedmiotem zasadniczym był (chyba dość zaskakujący środowisko prawnicze) zarzut niezgodności art. 5 k. c. z art. 45 konstytucji (prawo do sprawiedliwego rozpatrzenia sprawy) z tego powodu, że przepis art. 5 k. c. uniemożliwia ustalanie przez orzekające sądy, na podstawie obiektywnych kryteriów, czy dane działanie może być uznane za nadużycie prawa podmiotowego. Skarżący twierdził, iż art. 5 k. c. nie może stanowić samodzielnej podstawy prawnej decyzji sądowej, a jego treść pozostawia sądom zbyt dużą dowolność w orzekaniu, ponieważ kryteria w nim zawarte nie są ani dostatecznie sprecyzowane, ani jednoznaczne i to właśnie odbiera obywatelowi prawo do sprawiedliwego rozpatrzenia sprawy. Dodatkowe argumenty przeciwko art. 5 k. c. to...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2289

Spis treści
Zamów abonament