Zbrodnia jedno ma imię
- Podręczniki będą recenzowane przez Żydowski Instytut Historyczny Zbrodnia jedno ma imię
Historia stosunków polsko-rosyjskich przyczyniła się do powstania wielu fobii i uprzedzeń. Nie pozbędziemy się ich z dnia na dzień,
FOT. JAKUB OSTAŁOWSKI
KRZYSZTOF MASŁOŃ
Czcząc 60. rocznicę zbrodni katyńskiej, Ministerstwo Edukacji Narodowej przeprowadziło w ubiegłym roku konkurs dla dzieci i młodzieży szkolnej pod hasłem "Katyń - Golgota Wschodu". Czy nie pora już pomyśleć o organizacji podobnego przedsięwzięcia, tym razem dotyczącego Jedwabnego? W następnej kolejności podpowiadałbym Hutę Pieniacką. W końcu Maria Janion orzekła: "Do Europy - tak, ale z naszymi umarłymi". Niewątpliwie mamy szansę, by w XXI wieku wyróżnikiem naszej oświaty uczynić martyrologię.
Podobne, mocno podszyte sarkazmem, myśli przychodziły mi do głowy podczas seminariów towarzyszących zeszłotygodniowym Targom Książki Edukacyjnej w Warszawie. Uczestnicy tych seminariów zastanawiali się nad obrazem Rosji w polskich podręcznikach historii i nad tym, jak w szkole uczyć o holokauście.
W wystąpieniach specjalistów i ekspertów powtarzał się apel: pozostawajmy w zgodzie z faktami. Jeśli czegoś nie wiemy na pewno,
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta