Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie mógł, ale musiał

12 kwietnia 2001 | Prawo | KP

NIK u pełnomocnika rządu

Nie mógł, ale musiał

KRYSTYNA PAWŁOWICZ

NIK zmusza pełnomocnika rządu do pełnienia prawnej roli "kierownika kontrolowanej jednostki", choć pełnomocnik nim nie jest.

Art. 10 ustawy z 8 sierpnia 1996 r. o organizacji i trybie pracy Rady Ministrów oraz o zakresie działania ministrów (tekst jedn. Dz. U. z 1999 r. nr 82, poz. 929; dalej: ustawa) przewiduje dla Rady Ministrów możliwość ustanowienia pełnomocnika rządu do określonych spraw o charakterze czasowym, których przekazanie członkom Rady Ministrów nie jest celowe. Pełnomocnikiem może być sekretarz lub podsekretarz stanu, a w szczególnie uzasadnionych wypadkach dla zadań o zasięgu regionalnym - wojewoda. Pełnomocnika rządu powołuje i odwołuje prezes Rady Ministrów, a Rada Ministrów określa w rozporządzeniu zakres udzielonych pełnomocnikowi upoważnień, sposób sprawowania nadzoru nad jego działalnością oraz sposób zapewnienia obsługi merytorycznej, organizacyjno-prawnej, technicznej i kancelaryjno-biurowej ze wskazaniem sposobu finansowania jego działalności.

Uznany na siłę

Jest to pierwsza ustawowa regulacja dotycząca pełnomocników rządu, na tyle jeszcze nowa, że nie doczekała się szerszych opracowań ani analiz. I być może stąd tyle nieporozumień przy kontrolowaniu działalności...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2289

Spis treści
Zamów abonament