Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ordynacja z 1993 r. przed Trybunałem

18 kwietnia 2001 | Prawo | PW

Interpretacje

Ordynacja z 1993 r. przed Trybunałem

PIOTR WINCZOREK

Zamiar podważenia konstytucyjności ordynacji wyborczej do Sejmu z 1993 r. miałby sens tylko wtedy, gdyby prezydent skutecznie zawetował ordynację wyborczą do Sejmu i Senatu uchwaloną w kwietniu 2001 r. Wówczas nadal obowiązywałyby ordynacje z 1993 r. do Sejmu i z 1990 r. do Senatu i wedle tych aktów należałoby przeprowadzić wybory do obu izb parlamentu.

Grupa posłów pod przewodnictwem Ludwika Dorna ma zamiar wystąpić do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie niekonstytucyjności kilku przepisów ordynacji wyborczej do Sejmu z 1993 r. Jeśli dobrze odczytuję ich rozumowanie, chodzi o to, że obowiązujące zasady udziału w dystrybucji mandatów poselskich naruszają konstytucyjną zasadę równości i proporcjonalności wyborów. W szczególności istnienie małych okręgów wyborczych (od trzech mandatów poczynając), które dopuszcza ordynacja, prowadzi do tego, że wybory nominalnie proporcjonalne stają się tam w rzeczywistości niemal większościowe. Można istotnie zastanawiać się, czy rozwiązanie to mieści się jeszcze w granicach proporcjonalności czy też po za nią wykracza. Lecz, przypomnijmy, w sejmowej nadzwyczajnej komisji ds. ordynacji wyborczej, a potem w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2293

Spis treści
Zamów abonament