Jednemu kara, drugiemu premia
Jednemu kara, drugiemu premia
KRZYSZTOF ZAGROBELNY
Błędne odczytanie wykorzystanej w ustawie podatkowej instytucji zdefiniowanej przez prawo cywilne oznacza, że od początku proces ustalania rzeczywistego znaczenia przepisu prawa podatkowego jest skazany na niepowodzenie.
Piotr Żarski w artykule "Kijem i pałką" ("Rz" z 14 marca) interesująco rozważał podatkowe konsekwencje udzielenia pożyczki. Przeanalizował umowę pożyczki wyrażoną w złotych polskich, w której strony skorzystały z klauzuli waloryzacyjnej, a za punkt odniesienia dla wniosków przyjął pożyczkę opiewającą na waluty obce. Uwagi autora dotyczą zagadnień związanych z ustaleniem na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (updp) charakteru podatkowego zwrotu samej kwoty nominalnej oraz określeniem istoty podatkowej kwoty ustalonej wskutek stosowania klauzuli waloryzacyjnej. Poza polem rozważań pozostały, co oczywiste, inne kwestie podatkowe, a także zagadnienia związane z odstępstwem od zasady walutowości i rygorami narzuconymi przez prawo dewizowe.
Autor kończy konkluzją, iż dla celów podatkowych zwrot pożyczki zawierającej klauzulę waloryzacyjną należy ocenić następująco: spłata wartości nominalnej (czyli tej określonej w umowie pożyczki i przez dającego pożyczkę rzeczywiście wydanej pożyczkobiorcy)...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta