Stopy procentowe, inflacja i budżet
Stopy procentowe, inflacja i budżet
Cezary Józefiak
FOT. NORBERT GAJLEWICZ
CEZARY JÓZEFIAK
Przez Polskę przelewa się fala apeli, postulatów, dezaprobaty, rzadziej zadowolenia z powodu poziomu stóp procentowych. Konieczność obniżenia stóp wydaje się ludziom biznesu, politykom i ich doradcom tak oczywista, że poprzestają na argumentach wskazujących, iż stopy procentowe kontrastują z relatywnie niską inflacją, utrudniają zmniejszanie bezrobocia i wzmacniają złotego, a to szkodzi eksportowi. Jednak zestawianie różnych zmiennych nie mówi wiele o związkach między nimi. A przede wszystkim nie mówi nic o warunkach, od których zależy możliwość obniżania stóp procentowych.
Inflacja w końcu roku wyniesie prawdopodobnie nieco ponad 6 procent, a deficyt obrotów bieżących bilansu płatniczego - równowartość około 6 proc. produktu krajowego. Ponad rok temu zarówno inflacja, jak i deficyt obrotów bieżących zaczęły się zwiększać, co wielu uznało za niepokojące. Po pewnym czasie tempo wzrostu cen znowu zaczęło maleć, a nierównowaga zewnętrzna zaczęła się zmniejszać. Stało się to po zaostrzeniu polityki pieniężnej.
Groźna choroba
Wydawałoby się, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta