Spirala kryzysu
Spirala kryzysu
HENRYKA BOCHNIARZ
Ponad trzy miliony Polaków nie ma pracy, tymczasem Sejm środowym głosowaniem dowiódł, że kwestia bezrobocia go nie interesuje. Odrzucił głosami koalicji AWS-SLD poselskie projekty zmiany kodeksu pracy, które mogły się przyczynić do zmniejszenia bezrobocia. Były to projekty ostatniej szansy, nawet jeśli kontrowersyjne, stanowiły jedyną dziś podstawę do dyskusji sejmowych.
Wypowiedzi części posłów oceniały je jako niewiele wnoszące, zbyt wycinkowe, choć były to nowelizacje, które w części zawierały od dawna znane postulaty przedsiębiorców. Kiedy głosowano w Sejmie skrócenie czasu pracy, nie przejmowano się tym, że jest to decyzja wycinkowa. Teraz powołano się na potrzebę całościowej reformy - i pod tym hasłem pozbyto się kłopotu.
Powoływano się też na dobro pracownika, który nie może tracić na zmianach w kodeksie pracy. Więc nie straci na zmianach - za to straci pracę.
Ogrom problemu
Bezrobocie rejestrowe w Polsce w końcu marca sięgnęło 15,9 proc. Ponad 2,9 mln ludzi zdolnych do pracy nie może jej znaleźć. Rok wcześniej było ich o 367 tysiące mniej. To bezrobocie w sporej części...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta