Spory w poczekalni
CEFTA
Wstrzymano praktycznie liberalizację handlu rolnego
Spory w poczekalni
Konflikty handlowe pomiędzy krajami Środkowoeuropejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (CEFTA) to wbrew pozorom nie tylko specjalność polsko-węgierska. Zdaniem ekspertów, spory skończą się prawdopodobnie dopiero po przystąpieniu krajów CEFTA do Unii Europejskiej.
- W historii istnienia umowy CEFTA można wyróżnić dwa okresy - uważa Jerzy Plewa, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. - Mniej więcej do 1996 roku nie było większych problemów w handlu rolnym. Powód był prosty: liberalizacja handlu artykułami rolno-spożywczymi miała bardzo ograniczony charakter, a dodatkowo znaczący był wtedy eksport tych produktów do krajów Unii Europejskiej. Od początku 1996 roku kraje CEFTA zadecydowały o głębokiej liberalizacji handlu rolnego, która w ciągu dwóch lat miała doprowadzić do pełnego zniesienia ceł na te towary, z wyjątkiem alkoholu i tytoniu. Z drugiej strony - w efekcie coraz oszczędniejszego gospodarowania i dostosowywania podaży do popytu w produkcji rolniczej - na rynku zaczęły pojawiać się nadwyżki żywności.
Z zapowiadanej pełnej liberalizacji praktycznie nic nie wyszło. Od 1997 roku właściwie nic się w poziomie ceł nie zmieniło i dzisiaj nikt już poważnie nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta