Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dziennikarz jest zobowiązany do szczególnej staranności

07 czerwca 2001 | Prawo | IL

Wolność wypowiedzi a ochrona prywatności

Dziennikarz jest zobowiązany do szczególnej staranności

Wolność wypowiedzi i prawo obywateli do informacji nie mają charakteru absolutnego. W każdej sprawie o naruszenie dóbr osobistych w mediach należy ocenić, czy granice tej wolności nie zostały przekroczone. Dziennikarz zobowiązany jest natomiast przy zbieraniu i wykorzystywaniu materiałów do szczególnej staranności. Takie wnioski płyną z wyroku Sądu Najwyższego z 6 czerwca 2001 r. w sprawie o ochronę dóbr osobistych wytoczonej autorowi publikacji i redaktorowi naczelnemu gazety. SN przyznał rację krytykowanej instytucji i jej pracownikom.

W kwietniu 1996 r. w beskidzkiej mutacji "Trybuny Śląskiej" ukazał się artykuł Krzysztofa O. - "Szokujące wyniki kontroli w Zakładzie Gospodarki Komunalnej. Instytucja bałaganiarzy". W tekst włamano rysunek: dwóch siedzących mężczyzn, z których jeden pyta: "Co pan robi, że tak długo pracuje na tym stanowisku?", a drugi odpowiada: "Nic nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2335

Spis treści
Zamów abonament