Moja kolekcja
- Kolekcjoner w podróży: Żywe jak srebro
- Lektury: Konserwacja dla oszczędnych
- Falerystyka: Udana aukcja odznak pułkowych
- Stare obligacje: Cena zależy od stanu zachowania Kolekcjoner w podróży
Żywe jak srebro
W cyklu o fałszerstwach najczęściej spotykanych na jarmarkach staroci, dziś o srebrach. Przestrogi te mogą się przydać, gdy ktoś w czasie wakacyjnej podróży pierwszy raz trafi na pchli targ. Na przykład do czerpaka zabytkowej łyżeczki wystarczy dodać kilka elementów i już mamy stylową solniczkę. To się opłaca, ponieważ zabytkowe solniczki są bardziej poszukiwane niż łyżeczki. Z dostępnych elementów można zmontować zgrabny świecznik, widok którego ucieszy każdego niedoświadczonego kolekcjonera. Lista spotykanych nieuczciwych przeróbek jest bardzo długa. Dlatego, jeśli podoba nam się jakiś srebrny przedmiot, jego ocenę rozpoczynamy od oceny stylu - radzi Ryszard Bobrow, kustosz Zbiorów Sztuki Zdobniczej Muzeum Narodowego w Warszawie. Powinniśmy zachować czujność, gdy jakiś element przedmiotu nie pasuje do ogólnego stylu.
Na jarmarkach staroci w najlepszym przypadku trafiają się srebra z XIX wieku. Wówczas złotnicy twórczo, swobodnie nawiązywali do stylów z wcześniejszych epok. Początkujący kolekcjoner, analizując sam styl,
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta