Świat kiboli
Świat kiboli
FOT. BARTŁOMIEJ ZBOROWSKI
JERZY DUDAŁA
W piłkę nożną na świecie gra około 160 milionów ludzi, którym kibicuje miliard osób. Coraz częściej można się spotkać z opinią, że futbol stał się uniwersalną religią. Fascynują się nim biedacy w zapomnianych dzielnicach oraz możni tego świata.
Nick Hornby, pisarz i nauczyciel, absolwent Cambridge, napisał w swej książce "Fever Pitch": "Pokochałem futbol tak, jak później miałem zakochać się w kobietach: nieoczekiwanie, niewytłumaczalnie i bezkrytycznie, nie myśląc przy tym o bólu i o zniszczeniu, jakie ze sobą niesie".
Identyfikacja z klubem nie ma nic wspólnego z grą czy zabawą. Kibice przeżywają porażki i sukcesy swej drużyny i przyjmują je jak własne. Zauważył to również psycholog Robert Cialdini, który napisał, że stosunek kibiców do ich ulubieńców ma charakter bardzo silnego osobistego zaangażowania. Cialdini zilustrował to taką opowiastką: żołnierz, który po zakończeniu drugiej wojny światowej wrócił z Bałkanów, wkrótce zaniemówił. Badania nie wykazały żadnego uszkodzenia fizycznego. ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta