Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Świat kiboli

22 czerwca 2001 | Sport | JD
źródło: Nieznane

Piłka nożna Zarzuca się kibicom, że zachowują się skandalicznie, łamią powszechnie przyjęte normy prawne i moralne. Jednak trudno nie zauważyć, że przykład idzie z góry.

Świat kiboli

FOT. BARTŁOMIEJ ZBOROWSKI

JERZY DUDAŁA

W piłkę nożną na świecie gra około 160 milionów ludzi, którym kibicuje miliard osób. Coraz częściej można się spotkać z opinią, że futbol stał się uniwersalną religią. Fascynują się nim biedacy w zapomnianych dzielnicach oraz możni tego świata.

Nick Hornby, pisarz i nauczyciel, absolwent Cambridge, napisał w swej książce "Fever Pitch": "Pokochałem futbol tak, jak później miałem zakochać się w kobietach: nieoczekiwanie, niewytłumaczalnie i bezkrytycznie, nie myśląc przy tym o bólu i o zniszczeniu, jakie ze sobą niesie".

Identyfikacja z klubem nie ma nic wspólnego z grą czy zabawą. Kibice przeżywają porażki i sukcesy swej drużyny i przyjmują je jak własne. Zauważył to również psycholog Robert Cialdini, który napisał, że stosunek kibiców do ich ulubieńców ma charakter bardzo silnego osobistego zaangażowania. Cialdini zilustrował to taką opowiastką: żołnierz, który po zakończeniu drugiej wojny światowej wrócił z Bałkanów, wkrótce zaniemówił. Badania nie wykazały żadnego uszkodzenia fizycznego. ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2347

Spis treści
Zamów abonament