Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Piękne pożyczki

22 czerwca 2001 | Moje Pieniądze | PJ
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Stare obligacje Cena zależy od stanu zachowania

Piękne pożyczki

RAFAł GUZ

Obligacja tymczasowa pożyczki ogólnej narodowej, 1863 r. - cena antykwaryczna 1800 złotych

PIOTR JAWORSKI

Zakup obligacji państwowych traktowano niegdyś jako patriotyczny obowiązek. Dziś są rodzinnymi pamiątkami. Warto wiedzieć, że mają wartość historyczną, estetyczną i wysoką cenę.

Zarabianie na pożyczaniu pieniędzy jest procederem prawie równie starym, jak same pieniądze. Pożyczający otrzymywał dokument potwierdzający zawarcie transakcji, zwykle weksel lub skrypt dłużny, z których z czasem wykształciły się obligacje. Już w XIX w. stały się one powszechnie wykorzystywanym, wygodnym instrumentem zaciągania pożyczek przez państwo u własnych obywateli oraz pozyskiwania kapitału inwestycyjnego przez organizacje gospodarcze.

W Polsce po raz pierwszy wykorzystano obligacje w roku 1782 jako zabezpieczenia pożyczki 1 mln guldenów królowi Stanisławowi Augustowi Poniatowskiemu przez bankierów holenderskich. Jedyny znany egzemplarz tej obligacji znajduje się w zbiorach Gabinetu Numizmatycznego Zamku Królewskiego w Warszawie.

Częściej sięgano do tego sposobu gromadzenia środków pieniężnych w okresie Księstwa Warszawskiego. Szczególnym ciężarem była 6-proc. wewnętrzna pożyczka...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2347

Spis treści
Zamów abonament