W kolebce ruskiego chrześcijaństwa
Katolicyzm widziany od strony prawosławnych to na pewno uporządkowanie wiary - kosztem ograniczenia jej wymiaru mistycznego
W kolebce ruskiego chrześcijaństwa
Papież Jan Paweł II i ks. kardynał Lubomyr Husar. 23 czerwca, Kijów
FOT. BARTŁOMIEJ ZBOROWSKI
BOHDAN CYWIŃSKI
20 czerwca 2001, Warszawa
Wyobrazić sobie tę podróż, zrozumieć sens tego wydarzenia, które ma się rozegrać za parę dni. Znaleźć klucz, który pozwoli odczytać to, co w nim najważniejsze.
Papież stanie w Kijowie. Trzeba odrzucić polityczne pretensje imperium rosyjskiego i przypomnieć, że nie Moskwa, ale właśnie Kijów jest sercem ruskiego prawosławia. Kijów nie jest tu "wice-Moskwą", jest autentycznym i pierwszym partnerem katolików w rozmowie obu wyznań. To Moskwa jest w tym przypadku nuworyszem, nieposłuszną prowincją, która zachciała odgrywać rolę decydenta i drogą politycznych zabiegów ten status osiągnęła. Papież nie przyjmuje do wiadomości tych politycznych zmian, dokonywanych od XV do XX wieku i przyjeżdżając na Ruś, zaczyna od jej dawnej, pierwszej stolicy.
To dla Moskwy przykre, poniekąd upokarzające. Po części dlatego obserwowaliśmy taki ostry, chwilami wręcz histeryczny, ciąg moskiewskich protestów przeciwko tej wizycie. Wizyty ma nie być....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta