Przyszłość to genetyka
Przyszłość to genetyka
RYS. ANDRZEJ KRAUZE
ZBIGNIEW WOJTASIŃSKI
Polsce jak najszybciej potrzebna jest strategia wspierania biotechnologii, bez której za kilka lat, po wejściu do Unii Europejskiej, trudno będzie nam konkurować z innymi krajami. Pozbawieni własnych osiągnięć, będziemy zdani na rewolucyjne leki, metody leczenia i produkty rolne, na które nie będzie nas stać.
Przed pięcioma laty zdali sobie z tego sprawę Niemcy, gdzie genetyka długo była deprecjonowana, ponieważ kojarzyła się z eugeniką i zbrodniczymi eksperymentami dr. Mengele. Dziś biotechnologia rozkwita tam nie gorzej niż we Francji, Włoszech czy Szwecji. Nasi zachodni sąsiedzi błyskawicznie odrabiają zaległości i chcą nawet konkurować z USA i Wielką Brytanią, gdzie postęp w tym zakresie jest największy. A wszystko dzięki ogromnym subwencjom rządowym oraz uznaniu tej dziedziny za priorytetową, o znaczeniu strategicznym.
Doliny genowe
Gdy w lutym tego roku naukowcy ogłosili rozszyfrowanie genomu człowieka, niemiecki minister edukacji, nauki i technologii zapowiedział wyasygnowanie na służące medycynie badania genetyczne 425 mln dolarów w ciągu trzech lat. Innowacyjne firmy biotechnologiczne powstają tam jak grzyby po deszczu -...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta