Zupełnie inny rodzaj gry
Zupełnie inny rodzaj gry
Rozmowa z Zygmuntem Duczyńskim, twórcą, reżyserem, scenarzystą i scenografem szczecińskiego Teatru KANA
Teatr KANA dwukrotnie był na Światowym Festiwalu Sztuki w Edynburgu. Tam nie jest łatwo się dostać. ..
Jest to prestiżowy festiwal, największy na świecie. Nikt tego tak naprawdę nie wie, ale ocenia się, że w tym roku było tam około dwóch tysięcy dwustu teatrów, a rok temu około tysiąca stu. Z całego świata. Poza tym festiwal trwa już kilkadziesiąt lat, od późnych lat czterdziestych, więc jest to ogromna tradycja, największe w tej chwili święto teatralne na Ziemi.
W Edynburgu są dwa główne nurty teatralne: tak zwany office -- czyli wielkie narodowe sceny repertuarowe -- oraz "fringe" -- teatry eksperymentalne, wszystko to, co jest przekroczeniem tradycyjnego języka teatralnego. Jest to olbrzymia wieża babel, jeśli chodzi o języki teatralne -- od pantomimy, performensu, tańca nowoczesnego do teatru repertuarowego, montaży poetyckich, happeningu, teatru ulicznego. Około trzystu spektakli dziennie w 180 miejscach prezentacyjnych. Jest to kosmos i nie da się tego ogarnąć.
Są tam tzw. venue, czyli miejsca prezentacyjne, które promują poszczególne teatry i ponoszą odpowiedzialność za jakość przedstawień zaproszonych gości. A ponieważ przygląda się temu międzynarodowa krytyka,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta