Dyplomacja realistów
Z modyfikowana struktura KBWE wydaje się być najlepszym forum, na którym Rosja może uczestniczyć w dyskusjach i pracach nad umocnieniem bezpieczeństwa europejskiego
Dyplomacja realistów
Grzegorz Łubczyk z Budapesztu
O trwającej sesji przeglądowej KBWE w Budapeszcie mówi się nieco górnolotnie, że jest przykładem lekcji cywilizowanego współżycia między państwami. Ale co to znaczy? Dyplomaci podkreślają unikalność i wyjątkowość tego rodzaju debaty -- lecz na czym ona polega?
Każdy ma prawo zapytać, o czym rozprawia się niemal dzień w dzień, i to przez dwa pełne miesiące, z czego przez pierwszych pięć tygodni przy drzwiach zamkniętych. Czy konferencja, ze względu na swoje znaczenie, zasługuje na to, by na jej organizację wyłożyć 10 milionów dolarów?
Bez dawnej euforii
Pierwsza część budapeszteńskiej debaty poświęcona była przeglądowi realizacji postanowień przyjętych przed dwoma laty w Helsinkach przez wszystkie państwa członkowskie KBWE. Tę debatę nad całokształtem życia w Europie -- od spraw bezpieczeństwa politycznego i wojskowego po prawa człowieka -- w pewnym tylko sensie można porównać z sesją ONZ. O jej odmiennym charakterze mówił szef polskiej delegacji, ambasador Jerzy M. Nowak: -- Członkowie KBWE mają obowiązek samokrytycznie spojrzeć na siebie oraz na swych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta