Wolność twórczości jest nieograniczona
Wolność twórczości jest nieograniczona
Izraelski Sąd Najwyższy miał orzec, czy wolność twórcza dramaturga (i każdego innego twórcy) jest nieograniczona czy też jej granice kończą się tam, gdzie godzi w czyjeś dobre imię.
Izraelska telewizja zamierzała nadać miniserial dramatyczny "Proces Kastnera", osnuty wokół procesu, jaki na początku lat pięćdziesiątych toczył się w Izraelu i którego tragicznym bohaterem, chociaż tylko świadkiem, a nie oskarżonym, był dr Rudolf Kastner.
Przed wojną i podczas hitlerowskiej okupacji Kastner, działacz syjonistyczny w Budapeszcie, był przewodniczącym żydowskiej gminy w tym mieście. Do niego zwrócił się w 1944 r. Adolf Eichmann ze sławetną propozycją "sprzedaży" miliona Żydów w zamian za 10 tys. ciężarówek dla armii niemieckiej. Dla udowodnienia "dobrej woli" i poważnego potraktowania swojej propozycji Eichmann zezwolił ponad 1500 Żydom na wyjazd z okupowanych Węgier do Szwajcarii. Listę tych, którzy w ten sposób zostali uratowani z hitlerowskiego piekła i od...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta