Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wolność twórczości jest nieograniczona

28 listopada 1994 | Prawo | AK

Wolność twórczości jest nieograniczona

Izraelski Sąd Najwyższy miał orzec, czy wolność twórcza dramaturga (i każdego innego twórcy) jest nieograniczona czy też jej granice kończą się tam, gdzie godzi w czyjeś dobre imię.

Izraelska telewizja zamierzała nadać miniserial dramatyczny "Proces Kastnera", osnuty wokół procesu, jaki na początku lat pięćdziesiątych toczył się w Izraelu i którego tragicznym bohaterem, chociaż tylko świadkiem, a nie oskarżonym, był dr Rudolf Kastner.

Przed wojną i podczas hitlerowskiej okupacji Kastner, działacz syjonistyczny w Budapeszcie, był przewodniczącym żydowskiej gminy w tym mieście. Do niego zwrócił się w 1944 r. Adolf Eichmann ze sławetną propozycją "sprzedaży" miliona Żydów w zamian za 10 tys. ciężarówek dla armii niemieckiej. Dla udowodnienia "dobrej woli" i poważnego potraktowania swojej propozycji Eichmann zezwolił ponad 1500 Żydom na wyjazd z okupowanych Węgier do Szwajcarii. Listę tych, którzy w ten sposób zostali uratowani z hitlerowskiego piekła i od...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 334

Spis treści
Zamów abonament