Pół wieku w kompartii
Pół wieku w kompartii
Edward Gierek urodził się w 1913 r. w rodzinie górniczej, w powiecie będzińskim, w okolicach Sosnowca. W 1923 r. wraz z matką wyjechał do Francji, a następnie do Belgii. Pracę w kopalni rozpoczął jako trzynastolatek. Od 1931 r. był działaczem Francuskiej Partii Komunistycznej, potem także Komunistycznej Partii Belgii.
Po wojnie w 1948 r. powrócił do Polski i został członkiem Polskiej Partii Robotniczej, a następnie Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Zaczynał od stanowiska sekretarza Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Katowicach. Od 1954 r. był członkiem Komitetu Centralnego, a w 1956 r. i od 1959 r. członkiem Biura Politycznego KC - najwyższego gremium kierującego krajem.
Jego kariera wiązała się jednak przede wszystkim ze Śląskiem - od marca 1957 r. do grudnia 1970 r. był pierwszym sekretarzem Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Katowicach. Wiążąca się z tą funkcją mocna pozycja polityczna pomogła mu w 1970 r. przejąć kierownictwo partii - po masakrze robotników Wybrzeża współuczestniczył w obalaniu Władysława Gomułki i objął najważniejsze stanowisko w PRL: pierwszego sekretarza KC...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta