Spór o przelicznik
Spór o przelicznik
JANUSZ REITER
Fundacja rozdzielająca odszkodowania dla byłych robotników przymusowych ma w nazwie polsko-niemieckie pojednanie. Nie jest to nazwa szczególnie oryginalna, ale można się domyślać, jakie intencje przyświecały jej autorom. Wypłata odszkodowań, ta próba choćby częściowego wyrównania krzywd z lat wojny, miała się przyczynić do zbliżenia pomiędzy Polską a Niemcami. Ta nadzieja nie spełniła się. Zamiast pojednania jest konflikt, z pozoru o przelicznik marki - złotówki, w rzeczywistości znacznie głębszy. Konflikt absurdalny, ale groźny w skutkach - zarówno dla byłych robotników przymusowych, jak i dla stosunków polsko-niemieckich. Konflikt, o którym można powiedzieć nieomal wszystko, tylko nie to, że jest zaskakujący.
Dlaczego absurdalny? Dlatego, że nikt na nim nie zyskuje, wszyscy tracą. Ludzie poszkodowani mogą dostać mniej pieniędzy niż im obiecano. To wcale nie znaczy, iż niemiecka fundacja, która organizuje akcję odszkodowań, będzie miała chociaż jedną...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta