Dokumenty o stażu pracy i zarobkach; Po pierwsze: zbieraj je sam
Dokumenty o stażu pracy i zarobkach
Po pierwsze: zbieraj je sam
Nasz czytelnik dowiedział się, że archiwum państwowe działające na jego terenie nie przechowuje dokumentacji pracowniczej jego fabryki sprywatyzowanej, a następnie zlikwidowanej w pierwszej połowie lat dziewięćdziesiątych. Odesłano go do prywatnej składnicy dokumentów, która ponoć przejęła archiwum jego zakładu pracy, ale okazało się, że składnica już nie istnieje, a ślad po prowadzącym ją biznesmenie zaginął. - Jak mogę udokumentować kilka lat pracy, których, z mojej zresztą winy, nie wpisano mi do książeczki ubezpieczeniowej? - pyta Jan K. z Rzeszowskiego.
Składkowe i nieskładkowe okresy ubezpieczenia społecznego mogą być przez ZUS uwzględnione tylko wtedy, gdy zostaną udowodnione dokumentami lub wpisami do legitymacji ubezpieczeniowej bądź uznane orzeczeniem sądu. Tak stanowi art. 117 ustawy z 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. nr. 162, poz. 1118 ze zm.) w odniesieniu do lat ubezpieczenia sprzed wejścia w życie nowego systemu emerytalnego. Natomiast okresy przypadające po 1 stycznia 1999 r. (czyli po reformie systemu emerytalnego), a także podstawa wymiaru składek wpłaconych po tej dacie i ich wysokość uwzględniane będą przy obliczaniu emerytury na podstawie informacji zarejestrowanych na koncie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta