Nieusprawiedliwiona bezczynność
Nieusprawiedliwiona bezczynność
RYS. PAWEŁ GAŁKA
Najbardziej spektakularną grzywnę nałożył Naczelny Sąd Administracyjny na ministra finansów za niewykonanie wyroku tego sądu. Najuporczywiej ignorował wezwania NSA przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, któremu wymierzono 20 tys. zł grzywny. Wśród ukaranych w ten sposób znaleźli się też prezydent Warszawy oraz prezes Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast.
Możliwość nałożenia grzywien za niewykonanie w całości lub w części orzeczenia NSA oraz w razie uchylania się od zastosowania się do orzeczenia sądowego przewiduje w dwóch przepisach (art. 31 i 56) ustawa o NSA. Wymierza się je do wysokości 10-krotnego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w sektorze przedsiębiorstw. Obecnie jest to 5-20 tys. zł.
Jak popchnąć sprawę
W ocenie wiceprezesa NSA Włodzimierza Rymsa instytucja ta sprawdziła się i wywołuje pozytywne efekty w urzędach. Jest to jednak oręż wciąż jeszcze nie wykorzystywany w tym stopniu, na jaki wskazywałyby potrzeby i odczucia petentów.
Za wnioskami o nałożenie na szefów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta