Broń na każde ramię
Broń na każde ramię
STEFAN HAMBURA MARIUSZ MUSZYŃSKI
Trybunały konstytucyjne, do tej pory stróże prawa krajowego, będą musiały ustąpić miejsca prawu wspólnotowemu.
W sprawie Tanja Kreil przeciwko Republice Federalnej Niemiec (C-258/98) Europejski Trybunał Sprawiedliwości (ETS) wydał 1 stycznia 2000 r. wyrok, iż normy prawa europejskiego wykluczają stosowanie w państwie członkowskim norm prawa krajowego, które w sposób generalny nie dopuszczają służby wojskowej kobiet z bronią.
Stan faktyczny sprawy był następujący: sąd administracyjny w Hanowerze wystąpił 13 lipca 1998 r. do ETS w Luksemburgu na podstawie art. 177 traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską (TWE; obecnie, po wejściu w życie zmian amsterdamskich, art. 234) z pytaniem prawnym dotyczącym wykładni dyrektywy Rady nr 76/207/EWG z 9 lutego 1976 r. o urzeczywistnianiu zasady równego traktowania mężczyzn i kobiet w dostępie do zatrudnienia, kształcenia zawodowego i do zawodowego rozwoju oraz równych warunków pracy (dalej: dyrektywa). Problem wykładni pojawił się na tle sporu prawnego po odmowie przyjęcia do służby...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta