Uchwała, która przejdzie do historii orzecznictwa
Uchwała, która przejdzie do historii orzecznictwa
RYS. JACEK FRANKOWSKI
JERZY P. NAWORSKI
Są takie orzeczenia Sądu Najwyższego, wobec których nie sposób pozostać obojętnym. To przede wszystkim te przesądzające kontrowersyjne kwestie, mające duży walor praktyczny czy precedensowy charakter. Taka właśnie jest uchwała SN stwierdzająca, że dopuszczalne jest udzielenie prokury jednej osobie z zastrzeżeniem, że może ona działać tylko łącznie z członkiem zarządu spółki lub wspólnikiem.
Stosownie do art. 632 kodeksu spółek handlowych do czasu wydania przepisów dotyczących prokury pozostały w mocy unormowania o prokurze zawarte w kodeksie handlowych, np. art. 60-65. Wynikają z tego doniosłe konsekwencje prawne, a zwłaszcza to, że prokury może udzielić wyłącznie spółka handlowa. Wprawdzie projekt nowelizacji kodeksu cywilnego przewiduje, że będzie miał takie prawo każdy przedsiębiorca wpisany do rejestru przedsiębiorców, lecz to jeszcze sprawa przyszłości.
Przypomnijmy: zgodnie z art. 60 k.h. prokury może udzielić tylko kupiec rejestrowy, art. 5 § 1 k.h. przyznaje natomiast status kupca rejestrowego spółkom handlowym. W...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta