Miłe, łatwe, niebezpieczne
Miłe, łatwe, niebezpieczne
Zbliżająca się - prawdopodobna - zmiana ekipy rządzącej każe się zastanowić, szczególnie w obliczu ujawnionego ostatnio katastrofalnego stanu finansów publicznych, nad możliwym kształtem przyszłej polityki makroekonomicznej rządu. Polityka ta będzie miała tym większe znaczenie, że to jej oblicze zdecyduje, w jakiej kondycji polska gospodarka wkroczy w struktury Unii Europejskiej.
Kształt polityki makroekonomicznej przyszłego rządu będzie najprawdopodobniej konstruowany przez profesora Marka Belkę. Ostatnio jest on szczególnie aktywny w ostrej krytyce zarówno pod adresem ostatnich ministrów finansów (Leszka Balcerowicza i Jarosława Bauca), jak i Rady Polityki Pieniężnej. Wypowiadał się też wielokrotnie na temat sposobów rozwiązania obecnego kryzysu budżetowego. Zarówno forma, jak i powierzchowność ocen przedstawianych przez profesora Belkę nie ułatwiają poważnej dyskusji i służą raczej autoprezentacji profesora jako "jedynego sprawiedliwego". Z jego wystąpień w obu powyższych kwestiach postaram się jednak wydedukować możliwy plan gospodarczy prawdopodobnych rządów SLD oraz ocenić jego prawdopodobne skutki.
Bez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta