Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rachunek polskiego sumienia

05 września 2001 | Publicystyka, Opinie | AM

Zbrodnia w Jedwabnem, za którą biją się dzisiaj w piersi najszlachetniejsi Polacy, miała swojego ukrytego reżysera. Był nim niemiecki nazizm.

Rachunek polskiego sumienia

W "Rzeczpospolitej" z 1 - 2 września opublikowaliśmy informację o niemieckim wydaniu książki Jana Tomasza Grossa "Sąsiedzi", cytując fragment przedmowy Adama Michnika. Dziś, na prośbę jej autora, przedstawiamy cały tekst tej przedmowy.

26 marca 1941 roku wydane zostało rozporządzenie na temat zasad działalności Einsatzgrupe na terenie wschodniej Polski po zajęciu go przez wojska niemieckie. Adolf Hitler w swoim komentarzu podkreślił, że likwidacja "żydowsko-bolszewickiej inteligencji" nie powinna zostać powierzona armii. Zadaniem Einsatzgrupe była "bezlitosna i energiczna akcja przeciw bolszewickim agitatorom, partyzantom, sabotażystom i Żydom". Zadaniem hitlerowców była likwidacja ludności żydowskiej uznawanej za "rasę, która łączy w sobie rzadką mieszaninę bestialskiego okrucieństwa i rozległej umiejętności w kłamstwach oraz uważa siebie teraz za specjalnie powołaną do zgromadzenia całego świata pod krwawym uciskiem". Tak pisał Adolf Hitler w swojej książce "Main Kampf".

2 lipca 1941 roku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2410

Spis treści
Zamów abonament