Zmienić przepisy, zanim zaczną obowiązywać
Zmienić przepisy, zanim zaczną obowiązywać
RYS. JACEK FRANKOWSKI
JANUSZ BARTA
RYSZARD MARKIEWICZ
Liczba błędów popełnionych w ustawie o ochronie baz danych przewyższa dopuszczalne granice.
Ustawa o ochronie baz danych z 27 lipca, która czeka na podpis prezydenta (wejdzie w życie po upływie roku od publikacji), stanowi wykonanie zobowiązania wynikającego z Układu Stowarzyszeniowego łączącego Polskę i Wspólnoty Europejskie. Budzi jednak mieszane uczucia. Można się obawiać, iż utrudni dostęp społeczeństwa do informacji i dóbr kultury. Pełne wejście jej w życie i przyznanie producentom baz danych praw wyłącznych oznaczać będzie zapewne także dodatkowe koszty dla użytkowników. A trudno nie dostrzec, iż w skali globalnej Polska jest oczywiście w większym stopniu konsumentem niż producentem tego rodzaju produktów.
Nie daje powodów do satysfakcji również sposób implementowania w ustawie uregulowań przyjętych w dyrektywach Unii Europejskiej. Mówiąc wprost - ustawa jest niezgodna z wieloma postanowieniami dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 96/9 z 11 marca 1996 r. o prawnej ochronie baz danych (dalej: dyrektywa), a przy tym została niestarannie zredagowana. Trzeba będzie ją natychmiast...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta