Obcokrajowiec gorszy i lepszy
Obcokrajowiec gorszy i lepszy
RYS. ROCH FOROWICZ
PIOTR PASSOWICZ
Ostatnia nowelizacja ma dostosować ustawę o cudzoziemcach do standardowych rozwiązań obowiązujących w Unii Europejskiej. Szkoda, że przy okazji ustawodawca nie usunął licznych błędów w dotychczas obowiązującym tekście. Zastrzeżenia budzą również niektóre nowe rozwiązania, np. zasady udzielania cudzoziemcom zezwoleń na osiedlenie się.
Zgodnie z art. 16 ust. 2 ustawy o cudzoziemcach (dalej: ustawa) cudzoziemcowi można udzielić zezwolenia na osiedlenie się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (dalej: zezwolenie). Otrzymuje on wtedy kartę pobytu (dawniej "kartę stałego pobytu").
Decyzje w tych sprawach wydają wojewodowie właściwi ze względu na miejsce zamierzonego pobytu cudzoziemca. Prezes nowo utworzonego Urzędu do Spraw Repatriacji i Cudzoziemców wydaje decyzje w sprawach zezwoleń jako organ drugiej instancji.
Jakie uprawnia
Zezwolenie uprawnia cudzoziemca do nieograniczonego w czasie pobytu na terytorium Polski. Zakres praw przysługujących mu jest tylko nieznacznie mniejszy od zakresu praw przysługujących obywatelom naszego państwa. Wśród przepisów przyznających cudzoziemcom istotne uprawnienia należy w szczególności wymienić:
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta