Błędy dyskwalifikujące ustawę
Błędy dyskwalifikujące ustawę
Jak już informowaliśmy, prezydent RP odmówił podpisania ustawy z 24 sierpnia 2001 r. zmieniającej trzy kodeksy: karny, postępowania karnego, karny wykonawczy, i wniósł do Sejmu wniosek o ponowne jej rozpatrzenie.
Oto pełne uzasadnienie wniosku.
Nie kwestionuję zasadności surowej represji karnej, kiedy jest to potrzebne i stanowi sprawiedliwą reakcję na popełnione przestępstwo. Jednak zaostrzenie odpowiedzialności karnej nie jest ani jedynym, ani najbardziej skutecznym sposobem radzenia sobie z przestępczością.
Nowelizacja kodyfikacji karnych z 24 sierpnia 2001 r. to akt obszerny, wprowadzający do systemu prawa karnego około 500 zmian. Podstawowa zmiana wprowadzana do kodeksu karnego (k.k.) polega na zaostrzeniu dolnych i górnych zagrożeń za większość przestępstw. Nowelizacja procedury karnej (k.p.k.) polega na przyspieszeniu i uproszczeniu postępowań, a celem zmiany kodeksu karnego wykonawczego (k.k.w.) jest zamieszczenie w akcie rangi ustawowej przepisów regulujących wykonywanie kar izolacyjnych, czego wymaga Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej.
Prace legislacyjne nad ustawą śledzone były przez polskie społeczeństwo z dużym zainteresowaniem, głównie dlatego, że dyskusja na temat znaczenia prawa karnego w zwalczaniu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta