Zamach na stabilność złotówki
Zamach na stabilność złotówki
RYS. KAROL B. BRZOZOWSKI
BOGUSŁAW GRABOWSKI
Niektórzy politycy powstającej właśnie koalicji rządzącej deklarują wolę zmian zmierzających do ograniczenia niezależności Narodowego Banku Polskiego i Rady Polityki Pieniężnej. Inni twierdzą, że członkowie RPP powinni dostrzec zmiany w strukturze politycznej nowej kadencji parlamentu i uwzględnić je, obniżając istotnie stopy procentowe.
Dodają jednocześnie, że brak takiej reakcji skłonić może parlament do ustawowego ograniczenia niezależności RPP. Decydująca ma być w tym zakresie reakcja Rady na przedłożony projekt budżetu na 2002 rok. Fakty te wymagają jasnej odpowiedzi, zresztą nie tylko i nie przede wszystkim, ze strony członków Rady Polityki Pieniężnej.
Konstytucja, a za nią ustawa o Narodowym Banku Polskim wprowadziły zasadę niezależności banku centralnego na wzór krajów o najwyższym stopniu rozwoju gospodarczego i najdłuższym doświadczeniu demokratycznym. Zasada ta wynika nie tylko z dorobku teoretycznego nauk ekonomicznych, ale i z bardzo bogatej, wieloletniej praktyki makroekonomicznej. Jest ponadto zgodna z rozwiązaniami Europejskiego Banku Centralnego, który już niedługo będzie decydował także o polskiej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta