Pomagają sobie wzajemnie
Pomagają sobie wzajemnie
Choć systemy prawa polskiego i kanonicznego inaczej pojmują istotę małżeństwa, ustalenia poczynione przez sąd kościelny mogą się bardzo przydać w postępowaniu przed sądem państwowym.
W wyroku z 17 listopada 2000 r. (sygn. akt V CKN 1364/2000) Sąd Najwyższy sformułował tezę, iż "orzeczenie sądu kościelnego o ważności bądź ustaniu małżeństwa kanonicznego nie może mieć prejudycjalnego wpływu na orzeczenie sądu państwowego o ważności lub ustaniu świeckiego związku małżeńskiego tych samych małżonków".
Stanowisko SN jest prostą konsekwencją brzmienia art. 10 ust. 3 i 4 konkordatu, które zostały powołane w uzasadnieniu wyroku. Przepisy te bowiem jasno określają, że "orzekanie o ważności małżeństwa kanonicznego, a także o innych sprawach małżeńskich przewidzianych w prawie kanonicznym należy do wyłącznej kompetencji władzy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta