Wspólne miejsce: przeszłość ożywiona
Jak już informowaliśmy, w pierwszą rocznicę śmierci Jerzego Giedroycia, wielkiego Polaka, twórcy "Kultury" i Instytutu Literackiego w Paryżu, "Rzeczpospolita" ustanowiła - za zgodą Instytutu - nagrodę honorową Jego imienia: za działalność w imię polskiej racji stanu. Może ją otrzymać ta osoba lub instytucja, które w swojej działalności publicznej kierują się zasadami wypracowanymi przez Jerzego Giedroycia w kręgu "Kultury".
Należą do nich: bezinteresowna troska o sprawy publiczne; polityka pojęta jako służba krajowi, a nie partykularnym interesom; umacnianie pozycji Polski w demokratycznej wspólnocie europejskiej; kultywowanie dobrych stosunków z narodami Europy Wschodniej; praca nad rozwojem polskiej niepodległościowej myśli politycznej.
W najbliższych dniach obradować będzie Kapituła Nagrody, która wyłoni - spośród nominowanych pierwszego laureata. Werdykt Kapituły zostanie ogłoszony 9 listopada, w przeddzień Święta Niepodległości. Przypomnijmy, że w jej skład wchodzą: Władysław Bartoszewski, Czesław Bielecki, ks. Adam Boniecki, Zbigniew Brzeziński, Henryk Giedroyc, Zofia Hertz, Ryszard Kaczorowski, Marek Krawczyk, Irena Lasota, Maciej Łukasiewicz, Olga Krzyżanowska, Krzysztof Michalski, Czesław Miłosz, Krzysztof Piesiewicz, Zbigniew Romaszewski, Aleksander Smolar, Andrzej Wajda, Edmund...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta