Partnerzy, ale niezależni
Partnerzy, ale niezależni
RYS. ROCH FOROWICZ
ANDRZEJ JAKUBIAK
Problem dzisiejszej i przyszłej pozycji Narodowego Banku Polskiego w systemie organów państwa należy rozpatrywać zarówno z punktu widzenia krajowych regulacji prawnych, jak i norm obowiązujących w Unii Europejskiej, skoro Polska pragnie zostać jej członkiem.
Artykuł Ryszarda Tupina "Wspólne zmartwienie" ("Rz" z 17 października) jest próbą włączenia do dyskusji o ograniczeniu niezależności NBP argumentów prawnych. Krajowe regulacje muszą być oceniane pod kątem ich zgodności z konstytucją, a zwłaszcza z art. 227. Przepis ten stanowi, że "Narodowy Bank Polski jest centralnym bankiem państwa. Przysługuje mu wyłączne prawo emisji pieniądza oraz ustalania i realizowania polityki pieniężnej. Narodowy Bank Polski odpowiada za wartość polskiego pieniądza".
Postanowienie to, wraz z pozostałymi postanowieniami art. 227, uważane jest za fundament niezależności polskiego banku centralnego.
NBP nadano prawo wyłącznego ustalania i prowadzenia polityki pieniężnej. Konsekwencją tego jest konstytucyjna odpowiedzialność za wartość polskiego pieniądza. Prawo to mogłoby zostać ograniczone, tylko gdyby przewidywała to inna norma konstytucyjna. Tymczasem w konstytucji takich postanowień nie ma. Wręcz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta