Szkodliwa ochrona
Szkodliwa ochrona
RYS. JACEK FRANKOWSKI
EWA BOŃCZAK-KUCHARCZYK
Może być i tak, że tym, którzy mieli być chronieni, nowe przepisy wyjdą bokiem.
Ustawa z 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy oraz o zmianie kodeksu cywilnego jest pierwszym aktem prawnym, który podejmuje problematykę kompleksowej ochrony praw lokatorów w nowych warunkach społecznych i ekonomicznych.
Ustawa jest uniwersalna i, jeśli pominie się przepisy przejściowe, dotyczy wszystkich lokatorów jednakowo. Zlikwidowano niektóre rozwiązania przejściowe (np. czynsz regulowany) i ograniczenia w samodzielnym ustalaniu przez umawiające się strony czynszu w nowo wynajmowanych lokalach. Zniesiono sztuczny podział przepisów (i uprawnień lokatorów) dotyczących najmu profesjonalnego i okazjonalnego, umożliwiono gminom prowadzenie elastycznej polityki mieszkaniowej, dostosowanej do lokalnych warunków i potrzeb. Określono standardy i formy ochrony praw lokatorów.
Jednak niektóre formy tej ochrony przyniosą negatywne skutki gospodarcze, a niektóre cele stawiane podczas prac nad ustawą wcale nie zostały osiągnięte. Nie udało się bowiem uniknąć przykładania do przepisów ustawy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta