Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niekończąca się historia

28 listopada 2001 | Raporty | JJ

ANALIZA

Niekończąca się historia

JANUSZ JANKOWIAK

Co załatwia projekt przyszłorocznego budżetu przedkładany przez rząd Leszka Millera? Odpowiedź jest prosta: oddala on groźbę krachu finansów publicznych. Aż tyle i tylko tyle. Nie jest to z całą pewnością budżet kompleksowych, systemowych reform w dziedzinie finansów publicznych. Te reformy są bowiem ciągle przed nami. Wystarczy zobaczyć, ile projektów ustaw okołobudżetowych zaczyna się od stwierdzenia: "proponuje się odłożyć wejście w życie ustawy (generującej wydatki lub powodującej uszczerbek w dochodach) do 1 stycznia 2003 (lub 2004)".

I niech nas przy tym nie zmyli zapowiedź zakotwiczenia w najbliższych latach wydatków budżetowych na poziomie nie przekraczającym inflacji o więcej niż 1 pkt. proc. Nie dajmy się zwieść wizji deficytu malejącego w miarę wzrostu dochodów budżetu. Po pierwsze - już w przyszłym roku wydatki realne miały być zamrożone, a rosną o 2 pkt. ponad prognozowany poziom średniorocznej inflacji. Po wtóre - zapowiedź wejścia na ścieżkę stałego umiarkowanego wzrostu wydatków oznacza niewypowiedzianą obietnicę utrzymania podatków na nowo ustanowionym wyższym poziomie.

W poszukiwaniu "zdrowego" wzrostu

Skąd w takim razie płynąć mają impulsy rozwojowe dla gospodarki? Jest to kwestia fundamentalna dla...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2481

Spis treści
Zamów abonament