Nafta Polska zajmie się też chemią
Nafta Polska zajmie się też chemią
Kilka dni temu został pan prezesem firmy, która formalnie ma zakończyć działalność 31 grudnia tego roku. Czy należy spodziewać się przedłużenia istnienia Nafty Polskiej?
MACIEJ GIEREJ: Obecnie prowadzone projekty wskazują na to, że Nafta Polska powinna działać dłużej, niż zapisano to w rządowych dokumentach. Dlatego mam zamiar wystąpić do ministra skarbu z wnioskiem o zmianę programu w tym zakresie, bo Nafta Polska została powołana do wykonania konkretnych zadań i to jest najważniejsze.
Najważniejsze obecnie zadanie to sprzedaż akcji PKN Orlen. Czy uważa pan, że to dobry pomysł? W maju zrezygnował pan z funkcji członka zarządu Nafty, bo sprzeciwiał się temu planowi...
W obecnej sytuacji nie jest to najlepsza koncepcja prywatyzacji. Obawiam się, że przepływ pieniądza doprowadzi do osłabienia pozycji finansowej polskiej spółki i ograniczenia jej zdolności rozwojowej. Gdyby Orlen kupował akcje z podniesionego kapitału firmy MOL, to przynajmniej byłoby wiadomo, że pozostaną one w połączonej firmie, ale jeśli ma kupować je od skarbu państwa (czyli agencji prywatyzacyjnej: węgierskiej lub austriackiej), to zyska na tym skarb państwa Węgier lub Austrii. W związku z tym należy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta