Postęp w negocjacjach jest potrzebny
Postęp w rozmowach jest potrzebny
Fot. Andrzej Wiktor
- Stanowiska poprzedniego rządu zakładały pięcioletni okres przejściowy na zakup ziemi pod inwestycje oraz 18 lat karencji na kupno pozostałych gruntów. Dlaczego zdecydowali się państwo skrócić te okresy?
- Postęp w negocjacjach dotyczących sprzedaży ziemi - podobnie jak w rozdziale dotyczącym swobody przepływu osób - jest rzeczą bardzo ważną. Musimy dążyć do racjonalnego uzgodnienia tych spraw z państwami członkowskimi, podobnie jak zrobiły to przed nami prawie wszystkie pozostałe kraje kandydujące do Unii.
Polska od wiosny nie mogła zareagować na stanowisko negocjacyjne państw członkowskich z rozmaitych powodów. Jednym z nich było to, że mieliśmy rząd mniejszościowy, innym - zbliżające się wybory. Bruksela to rozumiała. Jednakże dalsze wstrzymywanie się przed zajmowaniem stanowiska źle by wróżyło naszemu celowi strategicznemu - członkostwu w Unii od 1 stycznia 2004 r.
- Najmniej kontrowersji budzi rezygnacja z okresu przejściowego w przypadku gruntów na inwestycje.
- Unia Europejska nie mogła się zgodzić na pięcioletni okres przejściowy na zakup ziemi na ten cel. Bardzo rzadko...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta