Z kim te numery
Z kim te numery
LESZEK CIULKIN NORBERT KOWAL
Rejestr dłużników niewypłacalnych nie zbiera danych o dłużnikach tak sobie. Przede wszystkim ma dostarczać uczestnikom obrotu gospodarczego podstawowych i aktualnych danych o kondycji finansowej potencjalnych kontrahentów. Szybko i sprawnie.
Po dziesięciu miesiącach od wejścia w życie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym, a zatem także rozpoczęcia działania rejestru dłużników niewypłacalnych (dalej: RDN), można się pokusić o pierwsze oceny i podsumowania. Warto zwrócić uwagę na czynniki spowalniające postępowanie o wpis do RDN. Wydaje się, że podstawową przyczyną jest poszukiwanie numeru PESEL dłużników przez sądy rejestrowe.
Obowiązek wpisania tego numeru do RDN wynika z art. 57 ust. 1 pkt 1 ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym w związku z jej art. 35 pkt 1 i w związku z § 131 pkt 1 lit. c) rozporządzenia ministra sprawiedliwości z 21 grudnia 2000 r. w sprawie szczegółowego sposobu prowadzenia rejestrów wchodzących w skład Krajowego Rejestru Sądowego oraz szczegółowej treści wpisów w tych rejestrach (Dz. U. nr 117, poz. 1237).
Wyjątkowo jedynie można odstąpić od identyfikacji przez numer PESEL czy REGON osoby wpisywanej do rejestru, mianowicie gdy nie ma ona obowiązku posiadania takiego numeru...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta