Zwolnienie niejedno ma imię
Zwolnienie niejedno ma imię
Do sądów pracy trafiają sprawy, w których pracownicy skarżą pracodawców o to, że niesłusznie otrzymali wypowiedzenie. Jakie mogą być przyczyny wypowiedzeń umów o pracę?
ANDRZEJ PATULSKI: Kiedy prześledzi się orzeczenia Sądu Najwyższego dotyczące wypowiedzeń umów o pracę, to można podzielić je na kilka kategorii. Pierwsze to te, za które odpowiadają pracodawcy. Wynikają one przede wszystkim z sytuacji finansowej firmy. Wchodzą tu również w grę te wypowiedzenia, które są skutkiem tzw. outsourcingu, czyli zlecania poza firmę części zadań. Oznacza to, że np. likwidacja etatu radcy prawnego czy głównego księgowego i powierzenie na zewnątrz tych czynności (tym samym lub innym osobom) w ramach umów cywilnoprawnych jest dopuszczalne. Nie jest to zwolnienie pozorne i mieści się w ustawie z 28 grudnia 1989 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy, zwanej popularnie ustawą o zwolnieniach grupowych.
Są też wypowiedzenia, za które odpowiadają pracownicy, ale przyczyny tych wypowiedzeń nie są przez nich zawinione - pracodawca wypowiada pracownikowi umowę o pracę, bo ten jest mniej wydajny i osiąga gorsze wyniki niż pozostali. Orzeczenia Sądu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta