Patrząc na wschód
Patrząc na wschód
RYS. LESZEK OŁDAK
JERZY ŁUKASZEWSKI
Druga połowa dwudziestego wieku przyniosła zmiany, które w pierwszej połowie mogły wydawać się jedynie nieosiągalnym marzeniem. Unia Europejska zastąpiła chaotyczny konglomerat państw przez wieki pogrążonych w błędnym kole strachu przed sąsiadami, efemerycznych sojuszy, morderczych i samobójczych wojen. Papież udał się do synagogi i do meczetu, otwierając nową erę dialogu i współżycia religii monoteistycznych.
Dlaczego więc stosunki między Polską a Rosją - zatrute przez konflikty i zbrodnie, podejrzliwość i niechęć - również nie miałyby wejść na nowe szlaki? Geografia i historia skazały oba kraje na sąsiedztwo. Ich losy splatały się od stuleci.
Rosja wychodzi z kryzysu
Ale oprócz tych względów natury ogólnej wiele konkretnych argumentów akcentuje potrzebę nowego klimatu i nowej treści w stosunkach między Polską a Rosją. Rosja odbudowuje swą pozycję pierwszoplanowego aktora na scenie światowej szybciej, niż można się było spodziewać kilka lat temu. Atak na World Trade Center uczynił z niej niezbędnego partnera Zachodu w walce z terroryzmem. Niedawna wizyta prezydenta Putina w Stanach Zjednoczonych uwidoczniła wyraźne ocieplenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta