Rzeczpospolita Czytelników
- Prawo socjalne
- Prawo pracy
- Prawo celne
Prawo socjalne
Po 37 latach pracy czytelnik utraci 31 stycznia 2002 r. zatrudnienie z przyczyn dotyczących zakładu. Od ponad dwudziestu lat pobiera rentę wypadkową (410 zł netto) przyznaną na stałe, ponieważ stracił w pracy oko i został uznany za inwalidę III grupy. Pyta: na co może liczyć w swojej sytuacji i jakie przepisy to regulują? Wyjaśnienia urzędników nie są dla niego satysfakcjonujące: w urzędzie pracy twierdzą, że ma z czego żyć, dlatego zasiłku przedemerytalnego nie dostał, a w ZUS - że musi wybrać: poprzestać na rencie albo zawiesić ją i ubiegać się o świadczenie przedemerytalne (zasiłków przedemerytalnych już nie ma).
Jolanta Kroner:
Sprawy dotyczące renty wypadkowej rozstrzyga ustawa z 1975 r. o świadczeniach z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (tekst jedn. Dz. U. z 1983 r. nr 30, poz. 144). Wynika z niej, że w razie wypadku przy pracy lub choroby zawodowej powodującej trwałą niezdolność do pracy pracownikowi przysługuje renta stała. W wypadku częściowej niezdolności do pracy
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta