Co będzie po wprowadzeniu euro
FRANCESCO GIAVAZZI
ALBERTO GIOVANNINI
Historia euro stanowi dobitny przykład na to, jak idee ekonomiczne kształtują opinię publiczną i, jak za jej pośrednictwem, wpływają ostatecznie na zmianę kształtu instytucji politycznych i gospodarczych. O korzyściach unii walutowej pierwszy pisał Robert Mundell - Kanadyjczyk, który w 1999 roku otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie ekonomii. Inspirację dla projektu, który doprowadził do pojawienia się euro, stanowiły zarówno idee Mundella, jak i świadomość znaczenia, jakie dla wzajemnych relacji między władzą (m.in. bankiem centralnym) i społeczeństwem ma ustalenie efektywnych reguł działania.
Powstanie Europejskiej Unii Gospodarczej i Walutowej (EMU) wynika z pozornie sprzecznych przesłanek: otóż zakres dyskrecjonalnej władzy, jaką rządy sprawują nad kursem wymiany i nad rynkami finansowymi, bywa często odwrotnie proporcjonalny do ich zdolności zapewnienia tym rynkom stabilizacji. Dobry przykład stanowią tu Włochy: przed powołaniem EMU kraj nękała wysoka inflacja, wysokie stopy procentowe i bardzo duże koszty obsługi długu rządowego, który zagrażał stabilności finansów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta