Najdotkliwsze bariery to słaby popyt i podatki
Najdotkliwsze bariery to słaby popyt i podatki
W grudniu ubiegłego roku produkcja sprzedana przemysłu była niższa niż przed rokiem o 4,8 proc. i o 5,5 proc. mniejsza niż w listopadzie. Natomiast w całym 2001 roku spadek wyniósł 0,2 proc.
Stało się tak pierwszy raz od początków transformacji, gdyż w poprzednich latach produkcja z roku na rok zawsze rosła. Firmy tłumaczą to wolniejszym wzrostem gospodarki i słabym popytem zarówno w kraju, jak i za granicą. Przyczyną mniejszej sprzedaży są też wysokie koszty produkcji i mała konkurencyjność wyrobów. Sytuacja firm w poszczególnych branżach jest jednak bardzo zróżnicowana.
Spośród 29 działów przemysłu badanych przez GUS wyniki lepsze niż w 2000 r. uzyskało 15. Przybyło na rynku wyrobów z metali (wzrost sprzedaży w całym ubiegłym roku o 9,3 proc.), sprzętu i urządzeń radiowych, telewizyjnych oraz telekomunikacyjnych (o 8 proc.), a także wyrobów gumowych, instrumentów medycznych, precyzyjnych i optycznych, maszyn i aparatury elektrycznej, artykułów spożywczych oraz wyrobów chemicznych.
W pozostałych 14 działach ubiegłoroczna produkcja była mniejsza niż w poprzednim roku. Dotyczyło to m.in. branży metalowej,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta