Polska bez pracy
- Rząd zapowiada
- Dlaczego pracodawcy niechętnie zatrudniają nowych pracowników
- W opinii ekspertów
- Uprościć, ułatwić, przyspieszyć - komentarz Polska bez pracy
FOT. BARTŁOMIEJ ZBOROWSKI
Bez pracy jest dziś ponad 3 mln 100 tysięcy osób. Co to oznacza? Problemy z jej znalezieniem mają dziś wszyscy - bez względu na zawód i wykształcenie. Szefowie urzędów pracy określają sytuację jednym słowem: "tragiczna".
Liczba oczekujących na pracę, która w listopadzie ubiegłego roku wynosiła nieco ponad 3 miliony osób, już miesiąc później wzrosła prawie o 93 tys. W rezultacie mamy dziś najwyższą stopę bezrobocia od przełomu w 1989 r - 17,4 procent. Do tego wciąż rośnie liczba osób, które nie mogą znaleźć pracy dłużej niż rok, a więc tzw. długotrwale bezrobotnych. Bez pracy jest stosunkowo dużo ludzi młodych i kobiet. Rośnie też liczba bezrobotnych bez prawa do zasiłku.
W ubiegłym roku na jedną ofertę zgłaszaną do urzędów przypadało 585 bezrobotnych - w końcu 2000 r. było ich o ponad 100 osób mniej. W minionych dwunastu miesiącach bezrobocie wzrosło
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta